niedziela, 21 sierpnia 2011

Trochę statystyk

Surfując po Internecie natrafiłam na bardzo ciekawy raport - Social Network Analysis Report 2011 . W zestawieniu znalazły się oczywiście takie serwisy społecznościowe jak Facebook, Twitter i Youtube, ale także zanalizowano naszą polską Naszą-Klasę oraz rosyjskie Odnoklassniki.ru i Vkontakte.ru. Z analizowanych serwisów, które też (w mniejszym lub większym stopniu) przewijają się w polskim Internecie, pojawiły się takie społeczności jak Flickr, Linkedin i MySpace. Poniżej pozwolę sobie przytoczyć kilka wykresów z raportu. 

FACEBOOKNie jest zbytnim zaskoczeniem wzrost popularności Facebooka. Sami w Polsce od jakiegoś czasu przeżywamy wielki boom na FB i wartość tego serwisu z każdą chwilą wzrasta o grube pieniądze. Ciekawe natomiast są dane regionów w których ten serwis społecznościowy jest najbardziej popularny - Turcja, Tunezja , Włoch, Wenezuela, Chorwacja, Albania, Kolumbia, Bośnia i Hercegowina... To na pewno nie są państwa, które bym wymieniła jako pierwsze, gdyby ktoś mnie zapytał "jak myślisz, gdzie jest najbardziej popularny Facebook?". Z FB więcej korzysta kobiet, bowiem aż 60%. Najwięcej użytkowników jest między 25 a 54 rokiem życia, więc jednak to się nieco rozkłada. Myślałam, że raczej dominujący przedział jest prędzej w okolicach 20-40 lat. 

NASZA KLASA

Jak możemy zobaczyć na wykresie od 2010 roku popularność naszej klasy wzrasta. Z czego na przełomie stycznia i lutego 2011 był bardzo szybki wzrost zainteresowania. Wydawało mi się, że NK przeżywała boom przy otwarciu i potem zaczęła przygasać. A tu proszę, dane statystyczne pokazują co innego. Głównym regionem dla NK jest oczywiście Polska. Ale prócz tego małe, bo male ale zainteresowanie jest w Kuwejcie, Irlandii, Anglii, Norwegii, Grecji... Bez wątpienia ma to dużo wspólnego z Polonią tam mieszkającą i nie jest zbyt dużym zdziwieniem. Ciekawa jest analiza miast najbardziej popularnych - Warszawa, Olsztyn, Szczecin. Po 12tu polskich miastach pojawiają się dwa amerykańskie "city". :) Wyniki wiekowe też są dla mnie dużym zaskoczeniem (dominuje wiek 25-34 lata), gdzie myślałam dominantą jest wiek powyżej lat 40. Płciowo też dominują mężczyźni (prawie 70%!).

TWITTER

Jako osoba od niedawna twitująca, zainteresowałam się też i tym portalem społecznościowym. Widać ciągły wzrost zainteresowania i popularności serwisu.  Topowymi regionami są Brazylia, Wenezuela, Indonezja i Meksyk (!). Dominujący wiek znajduje się w przedziale 25-44, no i dominują tutaj kobiety (ale stanowią około 55%).
Ogółem zachęcam do przejrzenia wykresów, nawet ciekawe dane się pojawiają. A popularność social media na bank będzie jeszcze wzrastać. Pytanie tylko, jak portale będą dzielić między sobą ten tort. ;)


1 komentarz:

 1. Witam serdecznie może trochę nie na temat ale zbieram na moim blogu dotyczącym szablonów do Blogera społeczność która będzie obserwatorem mojego bloga dlatego mam dla Ciebie mała prośbę jeśli to nie problem , Proszę dodaj Się do osób obserwujących mój blog a jeśli posiadasz już konto na Google plus daj mojemu blogowi plusa. Dla Ciebie to dosłownie minutka czasu a dla mnie ogromna pomoc by Polska blogosfera mojej ukochanej platformy jaka jest Blogger dostrzegła mój blog a tym samym by polubił mnie wujek Google.

  Więc jeśli to nie problem dodaj się proszę do osób obserwujących mojego bloga, zapulsuj go i korzystaj do woli z jego zawartości w celu zmiany wyglądu Twojego bloga według swoich własnych gustów i potrzeb ;)

  Pozdrawiam serdecznie
  Robert → http://darmoweszablony.blogspot.com

  ps. interesujące statystyki, ciekawe jak już nie długo będzie się w nich plasował Google Plus

  OdpowiedzUsuń