niedziela, 21 sierpnia 2011

Trochę statystyk

Surfując po Internecie natrafiłam na bardzo ciekawy raport - Social Network Analysis Report 2011 . W zestawieniu znalazły się oczywiście takie serwisy społecznościowe jak Facebook, Twitter i Youtube, ale także zanalizowano naszą polską Naszą-Klasę oraz rosyjskie Odnoklassniki.ru i Vkontakte.ru. Z analizowanych serwisów, które też (w mniejszym lub większym stopniu) przewijają się w polskim Internecie, pojawiły się takie społeczności jak Flickr, Linkedin i MySpace. Poniżej pozwolę sobie przytoczyć kilka wykresów z raportu. 

FACEBOOK



Nie jest zbytnim zaskoczeniem wzrost popularności Facebooka. Sami w Polsce od jakiegoś czasu przeżywamy wielki boom na FB i wartość tego serwisu z każdą chwilą wzrasta o grube pieniądze. Ciekawe natomiast są dane regionów w których ten serwis społecznościowy jest najbardziej popularny - Turcja, Tunezja , Włoch, Wenezuela, Chorwacja, Albania, Kolumbia, Bośnia i Hercegowina... To na pewno nie są państwa, które bym wymieniła jako pierwsze, gdyby ktoś mnie zapytał "jak myślisz, gdzie jest najbardziej popularny Facebook?". Z FB więcej korzysta kobiet, bowiem aż 60%. Najwięcej użytkowników jest między 25 a 54 rokiem życia, więc jednak to się nieco rozkłada. Myślałam, że raczej dominujący przedział jest prędzej w okolicach 20-40 lat. 

NASZA KLASA

Jak możemy zobaczyć na wykresie od 2010 roku popularność naszej klasy wzrasta. Z czego na przełomie stycznia i lutego 2011 był bardzo szybki wzrost zainteresowania. Wydawało mi się, że NK przeżywała boom przy otwarciu i potem zaczęła przygasać. A tu proszę, dane statystyczne pokazują co innego. Głównym regionem dla NK jest oczywiście Polska. Ale prócz tego małe, bo male ale zainteresowanie jest w Kuwejcie, Irlandii, Anglii, Norwegii, Grecji... Bez wątpienia ma to dużo wspólnego z Polonią tam mieszkającą i nie jest zbyt dużym zdziwieniem. Ciekawa jest analiza miast najbardziej popularnych - Warszawa, Olsztyn, Szczecin. Po 12tu polskich miastach pojawiają się dwa amerykańskie "city". :) Wyniki wiekowe też są dla mnie dużym zaskoczeniem (dominuje wiek 25-34 lata), gdzie myślałam dominantą jest wiek powyżej lat 40. Płciowo też dominują mężczyźni (prawie 70%!).





TWITTER

Jako osoba od niedawna twitująca, zainteresowałam się też i tym portalem społecznościowym. Widać ciągły wzrost zainteresowania i popularności serwisu.  Topowymi regionami są Brazylia, Wenezuela, Indonezja i Meksyk (!). Dominujący wiek znajduje się w przedziale 25-44, no i dominują tutaj kobiety (ale stanowią około 55%).




Ogółem zachęcam do przejrzenia wykresów, nawet ciekawe dane się pojawiają. A popularność social media na bank będzie jeszcze wzrastać. Pytanie tylko, jak portale będą dzielić między sobą ten tort. ;)